2011. december 30., péntek

Mondások...(24)

"A boldogsághoz a következők feltétlenül kellenek:
- legyen kit szeretnünk,
- legyen mit csinálnunk,
- és legyen miben reménykednünk."
(Tom Bodett)

2011. december 29., csütörtök

2011. december 24., szombat

Mondások...(22)

"A boldogság abból származik, amikor arra koncentrálunk, ami van, és nem arra, ami hiányzik."
(Andrew Matthews)

2011. december 23., péntek

Mondások...(21)

"Veszélyes dolog, ha az embernek igaza van valamiben, amiben a hivatalos szervek tévednek."
(Voltaire)

2011. december 22., csütörtök

Akár....

...egy politikus mottója is lehet: Imádok a semmiről beszélgetni. Ez az egyetlen téma, amit kicsit ismerek

2011. december 21., szerda

Igazságok?!...

Az ember időnként belebotlik az igazságba, de legtöbbször feltápászkodik és továbbmegy...

2011. december 20., kedd

Mondások...(20)

"Ne engedd, hogy, amit nem tudsz megtenni, befolyásolja azt, amit meg tudsz tenni."
(John Wooden)

2011. december 19., hétfő

2011. december 17., szombat

Mondások...(18)

"Senki sem követ el akkora hibát, mint az, aki azért nem tesz semmit, mert csak keveset tehet
(Edmund Burke)

2011. december 16., péntek

2011. december 14., szerda

2011. december 12., hétfő

Mondások...(15)

"Ha hallom, elfelejtem. Ha látom, megjegyzem. Ha csinálom, megértem."
(kínai bölcsesség)

2011. december 9., péntek

Mondások...(14)

"Tavaly azt mondtuk: Nem mehetnek így tovább a dolgok. És tényleg: rosszabbul mentek"
(Will Rogers)

2011. december 8., csütörtök

2011. december 7., szerda

2011. december 6., kedd

2011. december 5., hétfő

Mondások...(10)

"Nem az nyeri meg a pert, akinek igaza van, hanem annak van igaza, aki megnyeri a pert"
(Moldova György)

2011. december 4., vasárnap

2011. december 3., szombat

2011. december 2., péntek

2011. december 1., csütörtök

Mondások...(6)

"Nincs hópehely, amelyik felelősnek érezné magát a lavináért."
(Stanislaw Jerzy Lec)

2011. november 29., kedd

Mondások...(4)

"Problémáink forrása:
ugyanazt csinálni, mint eddig, 
és közben más eredményekben reménykedni."
(kínai bölcselet)

2011. november 28., hétfő

Mondások...(3)

"Az emberek sosem szavazhatnak arra, ami fontos. Csak valamilyen személyre szavazhatunk - arra nem, hogy mit tegyen."
(Will Rogers)

2011. november 27., vasárnap

2011. november 26., szombat

Mondások...(1)

"A demokrácia az a rendszer, amiben azt mondasz amit akarsz, és azt teszed, amit mondanak"
Gerald Barry

2011. november 10., csütörtök

Gondolatok a "szerv-óráról"...

A hagyományos kínai orvoslásnak már rég óta része a „szervóra”. Ennek az elméletnek az alapja, hogy az emberi szervek meghatározott időrendben működnek és pihennek. Így periódikusan váltakozó bioritmus szerint mindennek meg van a maga ideje, tehát a táplálkozásnak, az edzésnek és a pihenésnek is.
A lényeg, hogy tizenkét fő szervünk van, melyek kétórás időközönként váltják egymást a munkában, amikor is az éppen dolgozó szerv szinte az összes energiánkat leköti
1 – 3. A szervezet teljesítőképessége ilyenkor a legalacsonyabb. Ebben az időszakban a máj dolgozik, azaz végzi a méregtelenítést, így ilyenkor nem szabad tovább terhelni. (Az ilyenkor fogyasztott alkohol nehezebben bomlik le, tehát csak óvatosan a bulizással) Emellett a testhőmérséklet is ilyenkor a legalacsonyabb.
3 – 5. Ez a tüdő legaktívabb ideje, ugyanis ilyenkor készül fel az egész napos terhelésre. A férfiak nemi aktivitása is ilyenkor a legintenzívebb, mert ilyenkor termelődik a legtöbb nemi hormon is. A mellékvesék kortikoszteroid termelése is most éri el a csúcspontját, aki tehát a normális hormonális ingadozáshoz kíván igazodni, és szteroidokat kell szednie, az ekkor vegye be tablettáit, mert így jár a legkevesebb mellékhatással
5 – 7. Ez idő tájt működik legaktívabban a vastagbél, így ez a székletürítés egészséges ideje is. Ugyanis, ezáltal megszabadítjuk szervezetünket a méreganyagoktól, amik így nem tudnak visszaszívódni és csökkenteni a teljesítőképességünket. A vércukorcsökkentő tabletták és a bétablokkoló hatású vérnyomáscsökkentők ekkor tudják maximális hatásukat kifejteni. Ezzel szemben a szervezet ilyenkor tolerálja legkevésbé az élvezeti szereket és a káros anyagokat: a reggeli kávé és cigaretta
7 – 9. Ebben az időpontban terhelhető a leginkább a gyomor. ilyenkor érdemes bőséges, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag reggeli enni, mert ekkor tud a gyomor a leghatékonyabban dolgozni.
9 – 11. Ilyenkor optimális a testhőmérsékletünk, valamint az idegrendszer ebben az időszakban a legnyugodtabb, tehát ilyenkor van a teljesítőképességünk csúcsa. Ilyenkor tanulunk legkönnyebben, ám a tartós rögzülés kedvéért délután érdemes átismételni.
11 – 13. Ekkor van a szívciklus csúcspontja, tehát ez az ideális időpont az edzésre. Dél körül erősödik a gyomorsav-, majd az epetermelődés, így ilyenkor állunk készen az ebédre. A szellemi teljesítőképesség zuhan, mert a szervezet az emésztésre összpontosít. Az epehajtó szerek ekkor fejtik ki legaktívabban hatásukat.
13 – 15. ebben a periódusban lelassul a vérkeringés, az összes energia a vékonybélben összpontosul. Mivel a végtagok és a bőr vérkeringése csökken, a fájdalomérzékelés is csökken.
15 – 17. A délutáni órákban a húgyhólyag dolgozik a legintenzívebben, ezért ilyenkor fogyasszunk bőségesen cukor és persze alkoholmentes folyadékot. mivel a kiválasztás során szervezetünk kiüríti a méreganyagokat, így ismét jó formába kerülünk, tehát ilyenkor kell edzeni, tanulni, és dolgozni teljes intenzitással. A kitartást igénylő sportágakat ilyenkor sokkal eredményesebben lehet űzni, és a tréning is most a leghatásosabb, és ekkor edzhető legaktívabban az immunrendszer. A savkötő gyógyszerek hatása ilyenkor a legjobb.
17 – 19. Ebben az időszakban dolgozik a vesénk a legnagyobb intenzitással, így ne zavarjuk meg szervezetünk tisztító munkáját semmivel se, főleg ne zsíros, cukros, sós ételekkel és italokkal. ilyenkor a vérnyomás is lecsökken.
19 – 21. A napi ciklus ezen részében a szervezet már készül az éjszakai pihenőre, a szervek legtöbb funkciója fokozatosan lelassul. Az ilyenkor elfogyasztott vacsora nagy része már nem emésztődik meg, hanem elraktározódik reggelig.
21 – 23. Ezen éjszakai órák során a legpihentetőbb az alvás, tehát ilyenkor ne végezzünk se fizikai, se szellemi tevékenységet. Tehát a vegetatív idegrendszer részéről a paraszimpatikus (nyugalmat, beépítést diktáló) funkciók kerülnek abszolút túlsúlyba.
23 – 1. Ilyenkor a legintenzívebb az epehólyag görcskészsége. A fájdalmat kiváltó anyagok pedig sokkal intenzívebben hatnak ilyenkor, tehát a fájdalom felerősödik, kevésbé csillapítható.
A mai világban sajnos nem lehet teljes mértékben követni a biológiai óránkat, de nem árt figyelembe venni étkezés és edzés kialakítása során.
Íme, néhány tipp, ha mégsem tudunk a lehető legjobb időben edzeni:
Edzés munka előtt: Reggel még merevek az izmok és az ízületek, hosszabb időt kell szánni a bemelegítésre. Hagyd felébredni a szervezetedet, és fokozatosan növeld az edzés intenzitását. Reggelre ajánlott sportok: futás, jóga, pilates, tai-chi.
Edzés ebédszünetben: Iktasd ki a munkával kapcsolatos gondolatokat, és olyan sportot válassz, ami kikapcsol. Közvetlenül ebéd után ne menj edzeni, a mozgást iktasd be inkább ebéd elé.
Hatékony sportok napközben: tempós séta a szabadban, súlyzós edzés, stretching, közepes intenzitású kerékpározás, spinning.
Edzés az esti órákban: Semmiképpen se kezd neki teli gyomorral az edzésnek. Időzítsd az edzést két órával az utolsó étkezés utánra. Válassz az összpontosítást igénylő sportok közül, amelyek segítenek elfeledni a napi gondokat. Hagyj elég időt sportolás után a levezetésre és nyújtásra.
Estére ajánlott mozgásformák: fallabda, aerobik, koreograált aerobik, futás, tenisz, úszás.

2011. augusztus 9., kedd

Javaslat..

Javaslatok kerékpárút létesítésére.
A megszüntetett vasúti sínpárok között véleményem szerint kiváló kerékpár utakat lehetne készíteni. A kiöntéshez készen áll a zsalu, ha a síneket meg szeretnénk menteni, akkor a belső felén a rögzítő csavarokat ki kell szedni, és mikor a beton, vagy aszfalt megszilárdult, el lehet venni. A padkáját pedig egy keskenyebb jármű platójáról fel lehetne tölteni. Ott ahol a pálya keskeny nyomtávú, mindkét sínt leszerelni, a talpfák széléig széthúzni, betonvassal, vagy huzallal összekötni, megszilárdulás után pedig a síneket eltávolítani.
Ott, ahol a síneket nem akarják tovább hasznosítani, akár az erre a célra átalakított vasúti kocsiból is lehetne építeni az utat. 

2011. július 30., szombat

Oktatás...

A magyar oktatásügy ezer sebből vérzik. Lehet, hogy nem itt, és így, de el kellene kezdeni a rendbetételét. Csúnya beszéd...

2011. július 29., péntek

Gondolatok...

Vannak, akik mindig morognak, mert a rózsáknak tövisei vannak. Én hálás vagyok, hogy a töviseknek vannak rózsabimbói.
(Alphonse Karr)

2011. július 28., csütörtök

Gondolatok...

Aki meg akar tenni valamit, talál rá módot, aki nem, az talál rá kifogást
(Stephem Dolby)

2011. július 25., hétfő

Gondolatok...

Panaszkodtam hogy nincs cipőm, amíg nem találkoztam olyannal, akinek nincs lába.
(perzsa közmondás)

2011. július 22., péntek

Könyv

Készítettem egy Könyvek oldalt, jelezve magamnak is, hogy vissza kellene térnem a szépirodalom olvasására. Évtizedekig csak szakirodalmat olvastam, - tudom, hogy ez nem nagy érdem - és most a TV jóvoltából visszatértem a könyvekhez. Egyrészt azért, mert a könyv megbízhatóbb, másrészt a TV-k kínálata, enyhén szólva hagy némi kívánnivalót maga után.

2011. július 21., csütörtök

Gondolatok...

Ha meg akarod ismerni a múltadat, vizsgáld meg a jelenlegi körülményeidet!
Ha tudni akarod a jövődet, figyeld meg a jelenlegi cselekedeteidet!
(Kínai közmondás)

2011. július 20., szerda

Gondolatok...

Amikor a változás szelei fújnak, a kétkedők falakat húznak föl, az optimisták pedig vitorlákat

2011. július 5., kedd

A hosszan tartó kapcsolat titka...

"Akkor szeress, amikor legkevésbé érdemlem!
Mert akkor van rá nagy szükségem"
(kínai közmondás)

2011. július 4., hétfő

2011. május 23., hétfő

JEM & JIM...

..ez nem egy keleti egyensúly stratégia, csupán azt jelzi, megkezdődött az üdülési szezon
J = jöttünk
E = ettünk
M = mentünk




J = jöttünk
I = ittunk
M = mentünk...(ha tudtunk)

2011. április 24., vasárnap

Fogantatás...


Ügyvéd:  Szóval a baba august 8.-án fogamzott?
Tanú:   Igen.
Ügyvéd: És ön akkor mit csinált?
Tanú: ????????

2011. április 22., péntek

2011. április 16., szombat

Installálás...

Ügyfélszolgálat:
Igen, miben segíthetek?
Felhasználó:
Hát, hosszas megfontolás után úgy döntöttem, installálni fogom a szeretetet. Végig vezetne, kérem a folyamaton?
Ügyfélszolgálat:
Rendben, szívesen segítek. Készen áll az indulásra?
Felhasználó:
Hát, nem vagyok egy műszaki zseni, de azt hiszem, készen állok. Mit kell először tennem?
Ügyfélszolgálat:
Első lépésként nyissa meg a Szívét. Megtalálta Szívét?
Felhasználó:
Igen, de egy csomó más program is fut jelenleg. Lehet telepíteni a Szeretetet, miközben ezek futnak?
Ügyfélszolgálat:
Milyen más programok futnak?
Felhasználó:
Lássuk csak, van Múltbéli Megbántódás, Alacsony önértékelés, Harag és Neheztelés. Ezek futnak éppen.
Ügyfélszolgálat:
Nem gond, a Szeretet fokozatosan törölni fogja a Múltbéli Megbántódást a jelenleg működő rendszeréből. A hosszú távú memóriában esetleg megmaradhat, de már nem fog megzavarni más programokat. Végül a Szeretet felül fogja írni az Alacsony Önértékelést a saját moduljával, amit Egészséges Önértékelésnek hívnak.
Viszont a Haragot és a Neheztelést teljesen ki kell kapcsolnia. Ezek a programok megakadályozzák a Szeretet megfelelő installálását. Ki tudja kapcsolni ezeket?
Felhasználó:
Nem tudom. hogyan kell kikapcsolni őket. Meg tudja mondani?
Ügyfélszolgálat:
Örömmel. Menjen a startmenübe és indítsa el a Megbocsájtást! Ezt addig kell ismételnie, amíg a Harag és a Neheztelés teljesen ki nem törlődnek.
Felhasználó:
Rendben, kész! A Szeretet automatikusan elkezdte telepíteni magát. Ez normális?
Ügyfélszolgálat:
Igen, de ne feledje, önnek csak az alap program van meg. El kell kezdenie más Szívekhez, hogy hozzáférjen a frissítésekhez.
Felhasználó:
Hoppá! Máris kaptam egy hibaüzenetet. Azt mondja: „Hiba – a program nem fut külső egységeken.” Most mit tegyek?
Ügyfélszolgálat:
Ne aggódjon. Ez azt jelenti, hogy a Szeretet program Belső Szíveken való futásra lett tervezve, de az Szívén még nem futott. Kevésbé technikai nyelven ez csak annyit jelent, hogy önnek először saját magát kell Szeretnie, mielőtt másokat Szerethetne.
Felhasználó:
Tehát most mit tegyek?
Ügyfélszolgálat:
Gördítse le az Önelfogadás menüt; majd kattintson az alábbi fájlokra: Megbocsátok Magamnak 2.0, Felfedezem az Értékeimet 1.5, Tudomásul Veszem a Korlátaimat 3.0
Felhasználó:
Rendben, kész.
Ügyfélszolgálat:
Most másolja őket az „Én Szívem” könyvtárba. A rendszer felül fog írni minden zavaró programot és kijavítja a hibás programozást. Ezen kívül törölnie kell a Terjengős Önkritikát az összes könyvtárból és kiürítenie a Kukát, hogy biztosan eltávolítsa teljesen, és soha ne jöhessen újra elő.
Felhasználó:
Megcsináltam. Hé! A Szívem új fájlokkal telik meg. Mosoly jelent meg a képernyőn és a Béke, meg az Elégedettség bemásolja magát minden felé a Szívembe. Valamint az egész rendszerem melegedni kezdett. Ez normális?
Ügyfélszolgálat:
Sok esetben. Másoknak eltart egy ideig, de végül minden helyreáll a megfelelő időben. A rendszer melegedése normális, és javítja a Szív működését, ne aggódjon. Egyébként jó érzés nem?
Felhasználó:
De, csak szokatlan.
Ügyfélszolgálat:
Szóval a Szeretet telepítve és rendesen fut. Még egy dolog mielőtt letennénk. A Szeretet ingyenes program. Figyeljen rá, hogy továbbítsa azt és a különféle változatait mindenkinek, akivel kapcsolatba kerül. Ők is megosztják majd másokkal és visszajutatnak viszonzásul önhöz is új és izgalmas változatokat.
Forrás: .NET

2011. április 13., szerda

Gondolatok a szemünkről...

Óvjuk a szemünk világát
A kor előrehaladtával nagyobb a valószínűsége a szemmel kapcsolatos gondoknak, de fontos tudni, hogy mi magunk is sokat tehetünk szemünk védelméért.
Egy a közelmúltban végzett Gallup-felmérés szerint a britek 90 százaléka inkább lenne mozgásképtelen vagy süket, mint vak. Ennek ellenére meglepően kevesen tudják, hogyan óvhatnák a szemük világát, és csak akkor tesznek valamit, amikor már többnyire késő.
Az életkor és a látás
A korral egyre nagyobb a valószínűsége a szemmel kapcsolatos betegségeknek, a 75 év felettiek 50 százalékánál megtalálható az alábbiak közül valamelyik: szürkehályog (katarakta) – a szemlencse elhomályosodása korfüggő sárgafolt-elfajulás (AMD) – a retina középső része sérül zöldhályog (glaukóma) – látásromlás vagy -vesztés, a látóideg károsodása A fenti betegségeket csak orvos kezelheti, de mi magunk is sokat tehetünk a megelőzésért.
A napfény
A szemlencsét folyamatosan bombázza a káros szabad gyököket tartalmazó fény, és ezzel, idővel óhatatlanul roncsolja, ám ez a folyamat lassítható, sőt megelőzhető. Francia vizsgálatok szerint azoknál, akik sok napfénynek vannak kitéve, a négyszeresére nő a szürkehályog kifejlődésének valószínűsége. Fontos, hogy jó minőségű napszemüveget viseljünk.
A számítógép
A szemizmokat károsíthatja, ha sok időt töltünk a monitor előtt. A szem kifáradásának a tünetei a következők: a fókuszálás nehézségei (homályos látás)• kettős látás (diplopia)• fejfájás• égő érzés• szemszárazság
Ha számítógépnél dolgozunk, 20-30 percenként tartsunk szünetet, nézzünk a távolba, hogy szemizmainkat tornáztassuk.
Próbáljuk ki az alábbi gyakorlatot is:
csukjuk be a szemünket, és takarjuk el a kezünkkel• lélegezzünk mélyeket• nyissuk ki a szemünket, hogy megszokja a sötétet• vegyük el a kezünket a szemünk elől, hogy megszokja a fényt és átfókuszáljon.
Ellenőrizzük a számítógép körüli fényviszonyokat:
a nem elégséges fény megerőlteti a szemünket fókuszáláskor, a szem automatikusan végzi ezt, de az izmok elfáradnak• az íróasztal ne legyen szemben ablakkal vagy fényforrással• rendszeresen tisztítsuk meg a képernyőt a portól
Füstös környezet
A füst irritálhatja a szem finom hártyáit; ha nem tudjuk elkerülni a füstöt, öblítsük gyakran a szemünket és tartsuk nedvesen szemcseppel.
Kontaktlencse
A kontaktlencsét viselők különösen ki vannak téve a fertőzéseknek, például a kötőhártyagyulladásnak. Ha a lencse nincs jól megtisztítva, baktériumok kerülhetnek a szembe, ahol ettől a szaruhártyát irritáló fehérje-lerakódások keletkeznek. Próbáljuk meg ne egész nap viselni a kontaktlencsét, egy óra hosszára vegyük ki, hogy oxigén juthasson a szemünkhöz. Hasznos, ha kis szünetet tartunk úgy is, hogy néhány napig lencse helyett szemüveget viselünk.
A dohány és az alkohol
Az egészségtelen életmódot a többi szervünkhöz hasonlóan a szemünk is megsínyli. Minden károsítja a szemet, ami lassítja a vérkeringést, ilyen például a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. Az elégtelen keringés eredményeképpen a mérgező anyagok nem ürülnek ki teljesen a szemből. Életmódváltással, több mozgással azonban segíthetünk a szemünknek is.
Az étrend
Annak, amit megeszünk-megiszunk, szintén fontos szerepe van szemünk egészségének megőrzésében. A szakemberek elsősorban az A-vitamin, valamint a króm és a cink jó hatását elemik ki, ezek mind a friss leveles zöldségekben, például a kelben és a spenótban találhatók meg.A lutein alapvető fontosságú, mert az ideghártya (retina) fotoreceptorait védi. Sok luteint tartalmaznak a színes, különösen a zöld és a sárga zöldségek és gyümölcsök. Az avokádó talán a legnagyszerűbb szemvédő, van benne A- és E-vitamin, valamint ezek oldódásához szükséges olajak. Segítheti a látás élességét az is, ha korlátozzuk a finomított cukor fogyasztását.
Idegentestek
Ha valami belekerült a szemünkbe, langyos vízzel öblítsük ki. Ne használjunk se vattapamacsot, se más tárgyat, mert további károkat okozhatunk a szemünknek. Keressük fel inkább az orvost.
Évente járjunk ellenőrzésre
A szemész sokkal több mindent észrevesz, nem csupán a látás romlását; ha rendszeresen ellenőriztetjük a szemünket, megállapítható az esetleges szürkehályog, diabétesz vagy koleszterin-lerakódás.
A leggyakoribb szembetegségek
Kötőhártyagyulladás –
a szemfehérjét és a szemhéj belső részét borító hártya vörös és fájdalmas lesz. Igen fertőző betegség, antibiotikumot tartalmazó szemcseppel és tisztító oldattal kezeljük.
Lebegő pontok
bizonyos lerakódások a szemben a látást zavaró lebegő pontokat okozhatnak. Ennek hátterében általában a szem öregedésének normális folyamata áll.
Árpa
a szempilla gyökerének elfertőződése, ami kemény és fájdalmas pontként jelentkezik a szemhéjon. Általában a staphylococcus bacilus okozza. A fájdalmat aszpirinnel vagy paracetamollal csillapítjuk, a meleg borogatás pedig a gennyet távolítja el.
Szemszárazság
a könnytermelés zavara, a szem ilyenkor viszket, száraz ég, és szúr. Műkönnyel enyhíthetők a panaszok.
Forrás: NET.

2011. április 9., szombat

Földrengés...

Arra számítottak a japánok is, hogy földrengés lesz, de ilyen mértékűvel nem számolt senki. Az ország partjai előtt fut egy törésvonal, ahol az óceáni lemez az ázsiai kontinens alá csúszik be, körülbelül hetenként két milliméter sebességgel. A várt katasztrófa bekövetkezett március 11-én helyi idő szerint 14:46 perc 23 másodperckor: a tengerfenék kőzete nem bírta tovább a kontinens nyomását és eltört. A mérések kezdete óta ez volt a negyedik legnagyobb földrengés és hatása az egész bolygóra kiterjedt. 
A rengés 129 kilométernyire indult a japán Szendai városától, ott keletkezett törés 32 kilométeres mélységben: a tengerfenék olyan gyorsan tört szét, mint egy gleccser. Három és fél percen keresztül haladt a törés a kőzetben. Végezetül a hasadék 400 kilométer hosszan húzódott egészen a tengerszinttől 60 kilométeres mélységig. A fent fekvő lemez 27 méterrel előrébb csúszott - tehát keletre - és hét métert felfelé. Ez egyike volt a legerősebb lemezmozgásoknak, amelyeket valaha is rögzítettek. A rengés az Egyesült Államok geológiai szolgálatának adatai szerint 9-es erősségű volt. Az ütközés olyan mennyiségű energiát szabadított fel, mint amennyit egy több száz méter átmérőjű meteorit becsapódása jelentett volna. Még a 376 kilométernyire fekvő Tokióban is omlottak össze épületek és remegtek a házak. Az Antarktiszon is megfigyelhető volt a hatás, a gleccserek gyorsabban szakadtak le, írta a New Scientist magazin hasábjain Jake Walter glaciológus. A méréseket azoknak a GPS készülékeknek a segítségével tudták elvégezni, amelyeket a gleccserekre telepítettek. A kontinenslemezek mozgása szokatlanul heves cunamikat váltott ki.  Az óriáshullámok a japánok számára további pusztítást jelentettek, de az óceán többi térsége megmenekült. A hullámok több száz kilométeres sebességgel rohantak Honshu partjai felé és néhány perccel keletkezésüket követően elérték a szárazföldet. A tengerfenék egyenetlenségei felfelé nyomták a hullámokat, míg azok a 15 méteres magasságot is elérték.  A cunamik jellegzetessége, hogy míg a hullámok a tenger felszínén haladnak, addig a cunamik egészen a tengerfenékről indulnak, az egész tenger mozgásban van, és ennek megfelelően nagyon sok vizet juttat a szárazföldre. Japán meredek partjai még inkább felkorbácsolták a vizet, kilométeres távolságban jutott be a tengervíz a szárazföldre.  Az óceáni térségben fekvő országok szerencséje az volt, hogy a cunamik a japán partok melletti relatív sekély vizekben keletkezett, ezért túl kevés víz mozdult meg ahhoz, hogy máshol is pusztítson. Amikor a hullámok a mélyebb vizekre értek, akkor elvesztették magasságukat. A szigetek a formájuk miatt úszták meg a veszélyt, a vulkáni eredetű szárazföldek úgy állnak a tengerben, mint a ceruzák és nincs olyan talapzatuk, amin a hullámok megerősödhetnének. A cunamikat a nyílt tengeren ugyanis alig lehet észrevenni, a hajósok gyakran gyanútlanul haladnak át rajtuk. A Hawaii szigetek ezzel szemben hegyvonulatként magasodik az útban, ahol néhány méter magas cunamik okoztak csekély mértékű kárt.  Japánban 1200 GPS-állomás található, amelyek műholdon keresztül mutatják az ország helyzetét. Ezeket azért helyezték ki, mert a földmozgások előjelei lehetnek egy vulkánkitörésnek. Most ezek a szenzorok azt is jelzik, hogy milyen hatása volt a földrengésnek: Japán egycsapásra négy és fél méterrel közelebb került az Egyesült Államokhoz, de az ország nem egyforma mértékben csúszott. Délnyugaton csak kilenc millimétert haladt kelet felé, de a tengerfenéken a négy és fél méternél nagyobb mértékű is lehet az elcsúszás, csak ott nincs GPS, ami mérje.  A szárazföldi eszközök másféle mozgást is észleltek. Északkeleten Japán 75 centimétert süllyedt, amelynek végzetes következményei lehetnek, mert a cunamik így még mélyebben juthatnak be a szárazföld belsejébe.  A hatás nem csak az embereket érintette: a földgolyó még mindig remeg, mióta a földrengés megrázta - úgy leng, mint egy harang: az egész bolygó hat és fél perces időközökkel leng ki, derítették ki a bonni egyetemen. Az egész földön a talaj hullámzik, de csak néhány tizedmilliméternyit. Mivel az egész bolygó remeg, ezek óriási energiát keltenek. Ha az embereknek jobb lenne a füle, akkor hallanák az egész Földet morogni, de ezek a zajok tizenegy oktávval lejjebb vannak annál, amit az emberi fül észlelni képes. A Föld tengelye 17 centiméterrel mozdult el a NASA szerint. A rengés szinte megcsavarta a bolygót és ezzel megrövidült a nappalok hossza. Bár ennek a mértéke igen csekély, de a számítások szerint volt olyan időszak, amikor egy nap 23 óráig tartott.  A kutatókat megrázták a történtek, úgy vélték, hogy ilyesmi sohasem történhet. 9-es erősségű földrengés Japán partjai előtt szerintük sohasem következhetett volna be:  - Ehhez hasonló nyomokat sem a tengerfenéken, sem a szárazföldön nem találtak. Az elmúlt évszázadokban nem volt olyan rengés, ami ilyen erős lett volna, a cunamik ellen pedig méteres magasságú falakat építettek, amelyek Japán észak-keleti részét veszik körbe.  - A tektonikus lemezek ütközésének módja is egy mega-rengés ellen szólt: Az óceáni lemez szokatlanul meredeken csúszik az ázsiai kontinens alá. Ez azért van így, mert a kőzet nagyon régi, hideg és nehéz, ezért az elmélet szerint kevésbé erősen súrlódnak egymáson, és nem is renghet olyan sűrűn. Az élet rácáfolt erre, a cunami a falak felett pedig egyszerűen átcsapott.  Most a kutatóknak be kellett ismerniük, hogy az elméleteik tévesek voltak és azt is, hogy nem vették figyelembe a veszélyre figyelmeztető jeleket. A lemezek kora miatti feltételes biztonságot a 2004 karácsonykor Szumátrán történt cunami és földrengés már meg kellett volna, hogy cáfolja, ismerte el Emile Okal, az Evangston egyetem geofizikusa. Ráadásul Japán észak-keleti része egyre inkább meghajlott, és a keletkező nyomás levezetésére csak egy igen erős földrengés lehetett képes. Okal szerint a történtek figyelmeztetésként kell, hogy szolgáljanak más régióknak is: Tonga és a Karib térség észak-keleti része hasonlókkal kell, hogy szembenézzen.  Minél pontosabban vizsgálják a kutatók az altalajt, annál több katasztrófa nyomára lesznek figyelmesek. Japán észak-keleti részén volt már néhány cunami, erről árulkodnak a történelmi feljegyzések és a geológiai térképek is, de épp a legsúlyosabbról feledkezett el mindenki.  2001-ben Koji Minoura, a szendaji egyetem geológusa felfedezte, hogy a most érintett régiót 869-ben egy mega-cunami árasztotta el. Mivel az esemény olyan régen történt, írta Minoura, "egy nagy cunami valószínűsége egyértelműen magas". A prognózis döbbenetesen pontos volt, de a tanulmány csak most, a történtek után lett híres.
Forrás: Spiegel

2011. április 6., szerda

A huszonegyedik század jelképe...

Nemzeti sport lett a szemetelés. Persze, akinek nem inge...,de akinek igen, illő lenne már begombolkozni, mert ahogy melegszik az idő úgy veti le mindenki magáról a felelősséget is.

2011. március 31., csütörtök

Böjtölés...lehet, hogy hatással van ránk

A böjt magában hordozza az újrakezdés lehetőségét, táplálkozási szokásaink megváltoztatását. Ne büntessük magunkat a lemondással, inkább vezessen bennünket a kíváncsiság: figyeljük meg, milyen hatással van ránk az átmeneti lemondás. Már pár nap böjtölés után megfigyelhetjük az ízlelőbimbóink regenerálódását és feléledését. Kifinomultabban érzékeljük az ízeket, fűszereket, minden étel és ital sokkal erőteljesebben hat ránk.
Nem eszem finomított cukrot, mézet, mesterséges édesítőszert tartalmazó ételt.
A finomított cukorról való lemondásnak csak előnye van, akinek megy, nyugodtan szabaduljon meg tőle akár örökre. De ha csak átmenetileg iktatjuk ki étrendünkből, már azzal is kíméljük hasnyálmirigyünket. A hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans-szigeteinek béta-sejtjei termelik az inzulint. Ha kerüljük a finomított cukrok, a méz, és az energiát adó mesterséges édesítőszerek használatát, szervezetünknek kevesebb inzulinra van szüksége.
Ha csak a finomított cukrot tartalmazó ételeket hagyjuk ki, és helyette mézet és energiát adó mesterséges édesítő porokat fogyasztunk, inzulinból ugyanannyira van szükségünk, csak a két utóbbi édesítő lassabban szívódik fel.
Aki sok édességet fogyaszt, annak szervezete megszokta az édes ízt, így az első napokban az édes ízek iránti vágya nagyon erős lehet. A szervezetet érdemes fokozatosan átállítani a kevesebb inzulin elválasztásra, az édes íz hiányát pedig pszichésen, akaraterővel lehet feldolgozni.
Lemondok a kávéról.
A kávéról való lemondásnak konkrét egészségügyi előnye nincs, de néhány hét szünet után, megtapasztalhatjuk, mennyivel intenzívebbnek érezzük majd eszpresszónk ízét.
Figyeljünk rá, hogy ha egyik napról a másikra hagyjuk el a kávé fogyasztását, a szervezet érzékeli a koffein hiányát és enyhe tünetek jelentkezhetnek, mint például kábultság, fejfájás. Egy csészényi kávé elfogyasztása után már öt perccel kimutatható a szövetekben a koffein.
Az ésszerű kávéfogyasztásnak tehát a dietetikus szerint nincsenek káros hatásai, aki szereti a kávét, annak nem kell lemondania róla, kivéve, ha orvosilag ellenjavallt. Rendszeres, napi két-három kávé elfogyasztása fokozza a teljesítőképességet, frissességet, éberséget biztosít a szervezetnek. Aki naponta két kávét iszik, az nyugodtan megihat még az adott napon egy csésze zöld vagy fekete teát is. Arra figyeljünk viszont, hogy napi koffeinfogyasztásunk ne haladja meg a 300 mg-ot. Egy eszpresszó 100 mg, 2 dl tea 30-70 mg koffeint tartalmaz.
Lemondok a tejről és a tejtermékekről.
Egészségügyi előnye nincs, ha néhány napra lemondunk a tej és tejtermékek (sajt, túró, savanyított tejtermékek) fogyasztásáról, ízlelésünk azonban itt is újjászülethet. Különösen igaz ez a sajtok esetében, amelyeket, mivel igazoltan függőséget is okozhatnak, nem árt, ha néha rövidebb időkre elhagyunk az étrendünkből.
Hosszú időre azonban ne mellőzzük a tejet és a tejtermékeket, különösen ne gyerekek esetében, ugyanis ezek az egyik legjobb kalciumforrásaink.
Van, akinél a nyers tej gyorsabb bélmozgást idéz elő, számukra inkább a felforralt, majd szobahőmérsékletűre lehűtött tej, illetve a tejtermékek fogyasztása ajánlott.
Téves az a nézet, hogy a tej nem természetes élelmiszer az ember számára, illetve hogy nem tesz jót a gyomor nyálkahártyájának. A kérődző állatok (tehén, juh és a kecske), tejében található fehérjék legnagyobb része kazein, mely már a gyomorban pelyhes formában kicsapódik, elősegítve a további emésztést.
A tejfehérje-allergiás betegek nem fogyaszthatnak tejet és tejtermékeket, a tejcukor érzékenyek kemény sajtokat és natúr túrót ehetnek, legtöbben a natúr kefirt és joghurtot is el tudják fogyasztani tünet nélkül.
Lemondok a húsról.
A húsok összetételüktől és mennyiségüktől függően kettő-hét órát töltenek a gyomorban: a halak körülbelül 2 órát, más húsok zsírtartalomtól függően 5-7 órát, ezután jutnak tovább a vékonybélbe. Itt körülbelül 8 órát, majd a vastagbélben még további 2-60 órát tartózkodnak. Minél tovább tartózkodnak az emésztés során megmaradt salakanyagok a bélrendszerben, annál több káros anyag szívódhat fel.
A hús átmeneti, nem hosszú távú elhagyásával csökkentjük a koleszterin- és zsírbevitelt, és a húgysavképződést, ami a hús egyik bomlásterméke.
Az átmeneti húsmentesség még nem okoz hiánytüneteket, de a hosszabb távú húsnélküliség, vagy a hús teljes kihagyása már igen. Gyermekektől semmiképpen ne vonjuk el a húsokat. Felnőtteknek naponta kb. öt dkg javasolt, de ha naponta nem is fogyasztjuk, legalább két-háromnaponta tervezzük be a sovány húsokat étrendünkbe.
Hosszabb távon hús nélkül nem fedezhető megfelelően a napi B12-vitamin szükségletünk, a tej, a tejtermékek és a tojás ugyanis az ajánlottnál sokkal kevesebbet tartalmaz ebből a vitaminból.
Fontos tudni, hogy vannak betegségek, amelyek bizonyos stádiumaiban átmenetileg kerülni kell a húsokat, például köszvényes roham idején, vagy májzsugorodásban az idegrendszeri tünetek jelentkezésekor.
Hat óra után nem eszem.
Előnyös, ha este hat óra után már nem eszünk, csak folyadékot iszunk, az anyag cserefolyamatok ugyanis lelassulnak a pihenés, alvás alatt. Amennyiben késő este evéssel terheljük szervezetünket, gyomor- és bélpanaszok, puffadás, hasi görcsök jelentkezhetnek, melyek következménye lehet az alvászavar is. Az emésztés ugyanis időigényes folyamat: bár a szénhidrátok viszonylag gyorsan kerülnek a gyomorból a vékonybélbe, a fehérjéknek és a zsíroknak ennél sokkal több időre van szükségük.
Az ébredés utáni órákban sok langyos/meleg vizet iszom.
Az ételek emésztéséhez, a tápanyagok felszívódásához, a szervezet és ezen belül a sejtek ideális működéséhez sok folyadékra van szükség, naponta 2-3 literre, a nyári hőségben még ennél is többre. A folyadékpótlásra legjobb a forrásvíz, ivóvíz vagy szénsavmentes ásványvíz.
Az egészség megőrzéséhez a felhalmozódott salakanyagok rendszeres és megfelelő mennyiségű ürítése is nagyon fontos. A megfelelő székletürítést segítheti, ha reggel, ébredés után megiszunk egy-két pohár langyos vizet, ami fokozza a bélmozgást.
Se télen, se nyáron ne igyunk jéghideg vizet, a legjobb a szobahőmérsékletű. Ha például a hőségben nagyon hideg vizet iszunk, az arra ösztönzi a szervezetet, hogy több hőt termeljen, ezért csak pár percig érezzük kellemes hatásúnak, utána még jobban izzadunk, és még melegebbnek érezzük a levegőt.
Igyekszem teljes mértékben kiélvezni az étkezéseket, figyelek az ízekre, illatokra, és mindent alaposan megrágok.
Ha valaki nem rág megfelelően, hanem kapkodva nagy darabokban nyeli le az ételt, megterheli az emésztőrendszerét, és gyomorfájdalom, puffadás, hasi görcsök léphetnek fel nála. Étkezzünk lassan, nyugodt körülmények között, és rágjuk meg alaposan az ételt, amivel tulajdonképpen már pépesítjük a táplálékot - olyan, mintha kicsit összeturmixolnánk gyomrunk számára, amely ily módon könnyebben megemészti azt. Az emésztőnedvek ugyanis jobban össze tudnak keveredni a pépesre rágott táplálékkal, megkönnyítve ezzel a lebontás, az emésztés folyamatát.
Forrás: NET...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...